Starožitnosti

a antikvariát v Domažlicích
image of item
Stolní hodiny jsou z černě mořeného dřeva a jsou dekorovány bronzovými aplikacemi. Jsou z období historismu kolem roku 1880 ve francouzském stylu. Na přední straně hodin jsou zdobené jednoduchými květinovými intarziemi z bronzu. Ciferník je z tlačené mosazi. Je chráněný původním snímatelným sklem. V horní části ciferníku je průřez a je zde vidět ozubené kolečko z hodinového stroje, což je rarita. Hodiny jsou funkční, od hodináře. Jsou na natahování klíčkem, s půlovým bitím. Výška hodin je 28 cm, šířka je 32 cm, hloubka je 17 cm.
image of item
Funkční budík značky Clipper, což je švýcarská značka, jsou funkční. Budík je zřejmě ze 70 let. Je v pastelově zelené barvě s chromovými zvonky a funkčním budíkem. Budík má na ciferníku fosforeskující číslicemi, což se ocení zejména v noci.Průměr ciferníku u budíku je 9 cm, celý budím měří na výšku 13 cm.
image of item
Pánské hodinky PRIM s datumovkou jsou z 60. let. Hodinky jsou funkční, po opravě u hodináře. Na ciferníku pod značkou PRIM mají napsáno 17 JEWELS. Na zadní straně mají číslo 8557853. Součástí hodinek je i hnědý kožený pásek.Kovové pozdro hodinek má průměr 34 mm.Je to typ hodinek z roku 1966 doplněný o datumovku. Historie slavných hodinek PRIM, které se nesmazatelně zapsaly do života milionů lidí, se začala odvíjet rokem 1949, kdy byla v Novém Městě nad Metují slavnostně otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna. Velmi brzy se továrna začala specializovat na výrobu náramkových hodinek, což bylo v té době unikátní – pouze 8 zemí světa se mohlo pochlubit sériovou výrobou náramkových hodinek. Československo díky hodinkám PRIM patřilo mezi ně.Odborníci z Nového Města nad Metují se soustředili kromě vývoje nového designu hodinek také na vývoj speciálních mechanických strojků s názvem PRIM kalibr 50, který vycházel ze starší předlohy francouzské společnosti LIP.Unikátnost tohoto kalibru spočívala v možnosti vyrábět jej sériově. Tomu musely být přizpůsobeny i všechny výrobní stroje. Poprvé v historii přestalo být Československo závislé na dovozu hodinek ze zahraničí.
image of item
Hodinky značky Lugano s originálním páskem, swiss made Dámské hodinky jsou švýcarské výroby. Jsou ze žlutého kovu a v horní části ciferníku mají značku Lugano. Ve spodní části ciferníku je napsáno swiss, na spodní straně hodinek je napsáno base metal swiss. Kovový pásek je součástí hodinek a má ve spodní části také značku base metal a pod tím swiss. Uvnitř pásku je ještě vyryté číslo No 10. Hodinky jsou mechanické a jsou plně funkční.
image of item
Švýcarské náramkové hodinky jsou mehanické a jsou funkční. Na ciferníku pod nápisem RODANIA je i text 17 jewels. Zcela dole na ceferníku je text swiss made a nad tím je text WATTER-RESISTANT INCABLOC. Na zadní straně je text RODANIA INCABLOC ANTIMAGNETIC, WATERPROOF. Dále jsou an zadní straně 2 čísla. Silně vyryté je číslo 4697H a pod ním slabě vyryté číslo 4380H. Hodinky mají černý kožený pásek.
image of item
Krbové hodiny o výšce 42 cm z mosazného kovu mají na obou stranách v horní části tepanou hlavu andělíčka. Jsou velmi dekorativní a funkční . Jsou po opravě u hodináře, zcela funkční. Mají hezký jemný tón. Bijí v půl a v celou. Hodí se na krb, stolek nebo komodu.
image of item
Staré vyřezávané hodiny kukačky jsou právě dovezené od hodináře, kde byly na vyčištění stroje a seřízení. Hodiny jsou půlové, kukačka kuká v půl a to jednou a v celou hodinu kuká počet hodin. Hodiny jsou bohatě vyřezávané, nahoře s kukačkou a pod ciferníkem s hnízdem plným vajec. Řezba je naprosto v pořádku, nikde není žádná prasklina. Hodiny mají starý původní kovový stroj s dvěma závažími a kyvadlem. Tyto hodiny se nazývají schwarzwaldky. Rozměr přední strany kukaček je 48 x 38 cm. Hloubka hodin je 20 cm. Délka hodin včetně kyvadla je 60 cm.Závaží je kovové ve tvaru dvou šišek. Jedno závaží je na chod, druhé na kukání kukačky, která při kukání vykukuje z dvířek nad ciferníkem.
image of item
Hodiny s motivem cibuláku jsou značené značkou porcelánky Dubí u Teplic. Tato porcelánka byla založena v roce 1871 . V roce 1945 byla znárodněna a po roce 1958 byla začleněna pod národní podnik Karlovarský porcelán. Podle značky po roce 1945 jde o období mezi rokem 1945-1958. Hodiny jsou funkční. Jsou na baterii. Mají mosazné ručičky a průměr hodin je 25 cm. Cibulák je ruční malba.Jsou použité typické motivy už 250 let staré. Název cibulák vznikl omylem, když si lidé spletli granátové jablko s cibulí. Cibulák je plný symbolů, granátové jablko značí plodnost, chryzantéma symbol času, bambusový výhonek soudržnost,pivoňka značí bohatství, vznešenost a růst
image of item
Funkční půlové hodiny s římskými číslicemi na porcelánovém ciferníku jsou ve vyřezávané skříňce z tmavého dřeva, rovněž s vyřezávaným nástavcem. Vše je původní. Porcelánový ciferník a též kyvadlo je kombinace mosazi a porcelánu s monogramem RA.Jsou to pérovky, natahují se klíčkem, který je součástí, výška hodin včetně nástavby je 1 metr. Hodiny bijí v půl a v celou. Pokud by bití vadillo, stačí natahovat jen chod a nebudou bít vůbec. Hodiny nemají žádnou stopu po červotoči, jsou v pořádku.Podle provedení jsou hodiny z období kolem roku 1880-1890.Hodiny se hodí jako vánoční dárek nebo dárek k významným kulatým jubileím, k 50. narozeninám, 60. narozeninám, atd.
image of item
Keramické stolní hodiny jsou ve tvaru Božích muk. Boží muka se nazývá drobná stavba ve tvaru sloupu nebo pilíře, někdy krytá stříškou.Boží muka se nacházejí na návrších nebo rozcestích. Často bývají obklopena památnými stromy. Zde s figurálním motivem. Mladé děvče zde má dostaveníčko a dívá se do zrcátka. Hodiny jsou funkční stolní, výška 37 cm, jemná keramika, povrch v barvě patinovaného bronzu, pěkný stav.
image of item
Nástěnné dvouzávažové funkční hodiny, po opravě u hodináře, celé původní, včetně vyřezávané nástavby, na strojku značka JUNGHANS, kvalitní stroj, výška celkem 1metr, pěkný stav hodin, bez červotoče, bijí v celou a v půl, po opravě u hodináře