Starožitnosti

a antikvariát v Domažlicích
image of item
Vlněná plizovaná černá sukně šerka je dlouhá 87 cm, má červený pantl. Chodská černá sukně šerka se nosí k slavnostnímu chodskému kroji pro vdanou ženu v adventním čase,v době smutku nebo na svatbu přímo pro nevěstu.
image of item
Vlněná plizovaná tmavě modrá sukně šerka je dlouhá 90 cm, má fialový pantl. Při nošení sukně to nevadí, Chodská tmavě modrá sukně šerka se nosí k slavnostnímu chodskému kroji v adventním čase, nebo na svatbu.
image of item
Panenka s mrkacíma očima v ručně šitém kroji je ze Slovácka, konkrétně z Uherského Brodu. Panenka je ze 70. let. Panenka je vysoká 40 cm, pěkná, s funkčníma mrkacíma očima. Kroj uherskobrodský patří ke krojům Slovácka, konkrétně ještě s krojem vlčnovským a hradčovickým tvoří skupinu Dolňáckých krojů. K panence je i krabice, která ale není v moc pěkném stavu. Nicméně je přímo na ní nápis Lidová tvorba Uherský Brod.
image of item
Vlněná plizovaná červená sukně šerka je dlouhá 92 cm, má červený pantl dole a v pase má 90 cm. Na hladké straně má nahoře jinou látku. Zřejmě ta původní došla, tak ji nahradila švadlena jinou červenou. Při nošení sukně to nevadí, protože jiná textílie je v místech, kde se přes šerku nosí zástěra. Chodská červená sukně šerka se nosí k slavnostnímu chodskému kroji.
image of item
Chodská vlněná sukně k slavnostnímu chodskému kroji má jasně červenou barvu. Tato červená barva se nosila ve slavnostních chvílích, o svatbách, křtinách, poutích, na velké svátky do kostela. Vlněná sukně je plisovaná, dlouhá 80 cm a je v pěkném stavu, i když je téměř 80 let stará. Dole ji zdobí zelená 10 cm široká stuha zvaná pentle. Šířka v pase je u této sukně 91 cm, je ještě založená, takže se dá povolit na 95cm (pro baculky).Tato sukně se nazývá šerka a je součástí slavnostního chodského kroje pro mladou dívku nebo ženu.
image of item
Kašmírová tmavě zelená zástěra je poseta velkými květy růží a červených karafiátů. Jsou na ní i modré a žluté drobné kvítky. Zástěra je dlouhá včetně bílé krajky 80 cm. Šířka zástěry je 88 cm měřeno bez krajky. Je ze tří dílů. První měří 25 cm, druhý 55 cm a třetí měří jen 8 cm. Zástěra je původní textilie z období kolem roku 1920. Vzory na ní jsou secesní.Je to opravdu vzácný kousek.Kašmírová zástěra je součást chodského kroje.
image of item
Kožené vysoké boty holínky byly používané k chodskému kroji. Hodí se jak pro muže ke žlutým kalhotám a ke kroji,tak pro ženy k zimním krojům nebo ke krojům k tanci.Boty jsou ručně šité, dole podražené dřevěnými cvoky. Výška boty je 43 cm, délka šlapadla je 30,5 cm. Mohou se používat i jako jezdecké.
image of item
Chodská vlněná sukně k slavnostnímu chodskému kroji má jasně červenou barvu. Tato červená barva se nosila ve slavnostních chvílích, o svatbách, křtinách, poutích, na velké svátky do kostela. Vlněná sukně je plisovaná, dlouhá 80 cm a je v pěkném stavu, i když je téměř 80 let stará. Dole ji zdobí červená 11 cm široká stuha.Tato sukně se nazývá šerka a je součástí slavnostního chodského kroje pro mladou dívku nebo ženu.
image of item
Chodský kroj na dívku 11 až 14 let je kompletní. Skládá se ze 4 částí. První je košilka z bílého plátna, zdobená krajkou u krku a červenými mašličkami. Druhý a třetí díl je sukně se živůtkem, zdobená na zádech srdíčkem, jejíž součástí je i kabátek z téhož materiálu. Poslední součástí je bílá zástěrka z jemného plátna zdobená modrými růžičkami.Kroj je málo nošený, v pěkném stavu.
image of item
Chodský kroj slavnostní pro mladou dívku nebo ženu se skládá z těchto částí: Bílá krajková spodnička, bílé plátěné rukávce, vestička vyšívaná drátky a korálky, vlněná plisovaná sukně zvaná šerka,zástěra z červeného atlasu s růžemi, pentle do pasu, krajkový tylový šátek pod lesklý šátek s třásněmi, lesklý oranžový šátek hedvábný s ručně vypletenými třásněmi, 2 brože k uchycení dvou šátků na prsou, původní věneček na hlavu s růžemi, zrcátky a perličkami.Kroj je na vyšší postavu, M nebo L. Zástěra je dlouhá od pasu dolů 90 cm. Veškerý textil, každá součást je původní starý dobový materiál a vše je v pěkném čistém stavu.tento chodský kroj je z období I. republiky a byl předáván z rodiny na rodinu po pokolení.
image of item
Chodský kroj křížový je z modré hedvábné látky a součástí je modrá sukně s živůtkem, modrý kabátek zvaný jupka a bílá zástěrka s květinovým motivem. Součástí je i bílá košilka s červenými stužkami. Věneček není součástí kroje, je na figuríně jen pro dekoraci. Kroj je ve velikosti S pro štíhlou dívku nebo mladou ženu.
image of item
Zástěra z původního starého brokátu je v odstínu růžové s vytkávanými zlatými růžemi. Je lemovaná bílou krajkou a měří celkem včetně krajky 65 cm. Je to součást chodského kroje k tanci.
image of item
Kompletní chodský kroj slavnostní se nosí na velké slavnosti, svatby a křtiny. Tento je ve velikosti S pro štíhlou ženu nebo dívku. Součásti jsou následující. Spodnička a plátěné rukávce s krajkou, křížová vlněná sukně, bílý tylový šátek na ramena, brokátová zástěra modrá s květy, růžový brokátový šátek s třásněmi, bílý pantl do pasu s motivem květin, brož na tylový šátek a brož na brokátový šátek, věneček. Vše je v pěkném stavu, z původních textilií.
image of item
Chodský kroj z modrého hedvábí takzvaný křížový se nosí v postní době před Velikonocemi nebo před adventem. Tento kroj nemá kabátek zvaný jupka. Má pouze bílou košilku s červenými pantlíčky, bílou pentli do pasu s květy a modrou atlasovou zástěru také s květinovými motivy. Kroj je ve velikosti S až M. Je v pěkném stavu, z původních materiálů.Součástí kroje není věneček. ten je pouze k dekoraci.
image of item
Chodský kroj ze zeleného kašmíru je kompletní, sukně i kabátek zvaný jupka. Kroj má bílou košilku s červenými pantlíčky, bílou pentli do pasu s květy a pruhovanou brokátovou zástěru také s květinovými motivy zvanou pantlíčkovou. Kroj je ve velikosti M je krátký, hodí se pro dívku na 13-15 let. Je v pěkném stavu, z původních materiálů.Součástí kroje není věneček. ten je pouze k dekoraci.
image of item
Chodská vlněná sukně k slavnostnímu chodskému kroji má fialovou barvu. Tato fialová barva se nosila v postní době před Vánoci, v adventu a před Velikonoci a také ve smutku. Vlněná sukně je plisovaná, dlouhá 85 cm a je v pěkném stavu, i když je téměř 80 let stará. Dole ji zdobí červená 11 cm široká stuha.Tato sukně se nazývá šerka a je součástí slavnostního chodského kroje
image of item
Kompletní chodský kroj z červené vlněné látky se skládá ze sukně s živůtkem, jupky, zástěry, pantlu do pasu a z ručně vyšívaného šátku s květy.Šátek se váže na hlavu tak, že jeden vyšívaný cíp se váže dopředu, duhý dozadu, kde se rozprostře, aby bylo vidět vyšívání. Kroj je ve velikosti M a je ve velmi pěkném stavu.
image of item
Zástěra z původního starého brokátu je v odstínu světle hnědé barvy s vytkávanými modrými a stříbrnými květy. Je lemovaná bílou krajkou a měří celkem včetně krajky 70 cm. Je to součást chodského kroje k tanci.
image of item
Zástěra z původního starého brokátu je v odstínu rezavé barvy barvy s vytkávanými zlatými růžemi. Je lemovaná bílou krajkou a měří celkem včetně krajky 70 cm. Je to součást chodského kroje k tanci.
image of item
Zástěra z původního starého brokátu je v odstínu jasně červené barvy barvy s vytkávanými stříbrnými květy. Je lemovaná bílou krajkou a měří celkem včetně krajky 67 cm. Je to součást chodského kroje k tanci.
image of item
Zástěra z původního starého brokátu je v odstínu starorůžové barvy s vytkávanými stříbrnými květy. Je lemovaná bílou krajkou a měří celkem včetně krajky 73 cm. Je to součást chodského kroje k tanci.
image of item
Zástěra z původního starého brokátu je v odstínu rezavočervené barvy s vytkávanými zlatými a stříbrnými květy. Je lemovaná bílou krajkou a měří celkem včetně krajky 72 cm. Je to součást chodského kroje k tanci.
image of item
Zástěra z původního hedvábného atlasu je součástí svátečního chodského kroje. Je zcela nepoškozená, dlouhá 80 cm, široká 90 cm.
image of item
Hedvábná světle modrá zástěra k chodskému kroji je starou původní textilií.Jsou na ní vytkávané kvítky, žluté, oranžové a fialové. Je to velmi zajímavý a jemný vzorek. Zástěra je nepoškozená, dlouhá 76 cm a široká 110 cm.Zástěra je zdobená bílou krajkou, jak se na Chodsku ke krojům nosí.
image of item
Chodský kroj pro dívku nebo mladou ženu se hodí k tanci, na národopisný ples, nebo na Pošumavský věneček v Praze. Také se nosí v májových dnech při oslavách osvobození. Tento se skládá z bílé košilky s červenými mašličkami, ze sukně s živůtkem a z bleděmodré hedvábné zástěry. Na zádech má kroj motiv srdce vytvořený z drobných světlemodrých kytiček.Věneček je na figuríně jen pro dekoraci, není v ceně. Kroj je z oblasti Chodska, z okolí Domažlic.Je v pěkném stavu, ve velikosti M.
image of item
Zástěra z modrého brokátu s červenou růží je dlouhá jen 60 cm. Je to původní starý materiál a je zcela nepoškozený. Vzhledem k tomu, že je dost krátká, je zřejmě dětská. Na zástěře je našitá nová bílá krajka.
image of item
Zástěra z tmavě modré hedvábné látky se nosí k chodskému kroji k tanci. Má i ozdobné stuhy k uvázání na mašli, takže není zapotřebí mít k zástěře bílý pantl s kytičkami. Zástěra je dlouhá 65 cm včetně krajky, hodí se tedy spíš pro menší postavu nebo ke kroji pro mladou dívku. Zástěra je zcela nepoškozená, má novou bílou krajku.
image of item
Ručně vyšívaný límec je součástí kyjovského kroje z oblasti jižní Moravy z okresu Hodonín. Límec je vyšívaný technikou richelieu, s prostříháváním tkaniny a obšíváním dírek. Výšivka je zhotovena bavlněnou černou nití. Límec je lemovaný paličkovanou krajkou ve světle hnědé barvě.Rozměr límce je 56 x 42 cm. Je pěkný,nepoškozený.
image of item
Bílá vyšívaná plena je součástí slavnostního chodského kroje pro vdanou ženu. Plena je z pevného bílého plátna o rozměru 92 x 92 cm. Plena je vyšívaná v jednom rohu ruční výšivkou richelie. Vyšívaný roh je ještě ozdoben 6cm širokým tylem, který je rovněž ručně vyšívaný.
image of item
Kompletní chodský kroj pro mladou dívku nebo ženu je jednodušší variantou chodského kroje. Je určený pro tanec, oslavy a poutě. je složený ze sukně s živůtkem .Pod sukni se obléká bílá košilka s červenými stužkami a přes sukni se nosí hedvábná zástěrka s bílými krajkami. Tento kroj je ve velikosti M. Věneček je pouze k dekoraci.
image of item
Zástěra z modré plátěné látky s motivem stylizovaných květů se nosí k chodskému kroji. Nosí se k lehčí variantě k tanci. Je to původní materiál. Délka zástěry je 70 cm, šíře zástěry je 100 cm. Zástěra je v pěkném stavu.
image of item
Zástěra z plátěné látky s motivem červených a fialových růží se nosí k chodskému kroji. Nosí se k lehčí variantě k tanci. Je to původní materiál. Délka zástěry je 65 cm, šíře zástěry je 95 cm. Zástěra je v pěkném stavu.
image of item
Chodský kroj křížový se nosí na velké církevní oslavy do kostela. Skládá se ze sukně se živůtkem a kabátkem z červené kvalitní textílie a je zdobený kostkami, které evokují kříž. Ke kompletu patří i bílá košilka s červenými stužkami. Také zástěra z původní staré brokátové látky s motivy klasů. Zástěra je vyzdobena novou lněnou bílou krajkou. V pase je nová bílá pentle, která se vzadu váže na mašli. Svobodné dívky nosí věneček.Věneček není na prodej, je pouze k dekoraci. Do vlasů si mohou ženy nebo dívky zaplést červené stuhy. Dnes lze křížový kroj nosit i mimo církevní svátky. Většinou se nosí na velké slavnosti.
image of item
Chodský kroj se skládá ze sukně s živůtkem a kabátku s modrými růžemi. Pod sukní je bílá plátěná košilka s červenými stužkami a přes sukni je vzadu zavázaná kašmírová zástěra s květy.Věneček není součástí kroje. kroj je o velikosti M. Je to krásný dárek pro ženu, která má ráda folklor.
image of item
Původní sváteční Plzeňský kroj se skládá z těchto součástí : spodnička, rukávce s krajkou u zápěstí, vestička vpředu na šněrování, vlněná sukně zdobená pantlem, lesklý hedvábný šátek, stuha do pasu, bílá brokátová zástěra , čepeček s ručně vyšívanou krajkou, takzvaná "holubice. Plzeňský kroj je kompletní, z původních materiálů.
image of item
Chodský kroj je kompletní včetně věnečku, a je ve velikosti M. Součástí kroje je košilka s červenými stužkami, červená sukně a kabátek, modrá zástěra a mašle do pasu, věneček na hlavu se zrcátky. Jde o kroj k tanci pro svobodné dívky.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je tmavě červená s velkými červenými růžemi, modrými zvonky a žlutými kvítky. Délka této zástěry měřená bez krajky je 75 cm, šíře je celkem 114 cm (šíře 2 díly, 20+ 94cm). Je v pěkném stavu.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je černá s velkými růžemi a žlutými kvítky. Délka této zástěry měřená bez krajky je 70 cm, šíře je celkem 108 cm (šíře 1 díl). Je v pěkném stavu.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je tmavě modrá, s drobnějšími růžičkami, v barvě červené a žluté. Délka této zástěry měřená bez krajky je 68 cm, šíře je celkem 100 cm (šíře je ze 2 dílů o šíři 13+87 cm). Je v pěkném stavu.
image of item
Chodský kroj pro mladou ženu nebo dívku je určený k tanci. Skládá se z bílé košilky s červenýma stužkama, z červené sukně s živůtkem, zástěry z kašmíru v modré barvě a bílého pantlu do pasu. Věneček je na fotce pouze k dekoraci, k tomuto kroji jej neprodávám.Chodský kroj má velikost M. Na zádech má velké srdce.
image of item
Chodský hedvábný šátek s třásněmi. Podkladová barva je stříbrná, na ní jsou zlaté a fialové květy. Tento šátek se nosí na sváteční příležitosti, většinou k vyšívanému kabátku. Rozměr šátku bez třásní je 82 x 77 cm.Šátek je téměř 100 let starý, tkaný. Je ve velmi pěkném stavu.
image of item
Chodský kroj s věnečkem a žlutou zástěrou je na dívku nebo ženu ve velikosti S. Součástí chodského kroje je košilka s červenými stužkami, sukně s živůtkem, žlutá zástěra a kapesníček s drobnou ruční výšivkou k pasu. Součástí kroje je i věneček na hlavu.
image of item
Chodský kroj slavnostní je určený pro vdanou ženu a je to kroj zimní s vlněným kabátkem lemovaným kožíškem, na zádech bohatě vyšívaný. Součástí tohoto chodského kroje je černý ručně vyšívaný šátek, vlněný kabátek s ruční výšivkou, ručně vyšívaná spodnička, ručně vyšívaný kapesníček a ostatní součásti z původních textílií, jako například lesklý brokátový šátek s třásněmi, pentle do pasu, vlněná sukně s plizováním, hedvábná červená vzorovaná zástěra a tylový šátek. Rovněž součástí jsou i dvě původní brože, s jejichž pomocí se šátky na prsou spínají.Při prodeji přiložím postup k oblékání.Všechny součásti jsou v pěkném stavu.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 70 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 65 cm. Jde o brokát tmavě červené barvy s růžovou lesklou nití vytkanými květinovými motivy.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 69 cm. Jde o brokát zelené barvy se stříbrnou nití vytkanými růžemi.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 70 cm včetně krajky.Barva je sytě červená, brokát je protkávaný stříbrnou nití.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 63 cm včetně krajky.
image of item
Součástí chodského kroje pro dítě je ručně šitá čepička s plíšky a korálky, lemovaná růžově vyšitou stužkou kolem dokola. Na čepičce jsou ozdobně poskládané červené stužky. Celá čepička je ve spodní části vypodšívkovaná .Nosila se do věku 5 let k chodskému dětskému kroji. Tato je menší na dítě do 2 let. Čepička je vpředu na zavazování na mašli. Je v pěkném stavu.
image of item
Součástí chodského kroje pro dítě je ručně šitá čepička s plíšky a korálky, lemovaná růžově vyšitou stužkou kolem dokola. Na čepičce jsou ozdobně poskládané červené stužky. Celá čepička je ve spodní části vypodšívkovaná .Nosila se do věku 5 let k chodské sukničce a košilce. Tato je menší na dítě do 2 let. Čepička je vpředu na zavazování na mašli. Je v pěkném stavu.