Starožitnosti

a antikvariát v Domažlicích
image of item
Čepec od chotěšovského kroje je ručně šitý a vyšívaný zlatou nití na tylovém podkladě. Okraje čepce tvoří ručně paličkovaná krajka, dole u krku se čepec stahuje tkaničkou. Čepec je v pěkném stavu, je to stará původní textílie. Jde o čepec z Chotěšova u Plzně, nosil se v 19. století.
image of item
Panenka se světlými vlasy a modrýma očima je oblečená do chodského kroje a rukávců. Je to původní oblečení panenky z 60. let. Panenka je vysoká 60 cm a byla to takzvaná "Chodička", čili chodící panenka, která při každém kroku otočila hlavu do jedné strany, při dalším kroku na druhou stranu.Je zajímavá jak pro sběratele hraček, tak pro milovníky folkloru.
image of item
Chodský kroj křížový se nosí na velké církevní oslavy do kostela. Skládá se ze sukně se živůtkem a kabátkem z červené kvalitní textílie a je zdobený kostkami, které evokují kříž. Ke kompletu patří i bílá košilka s červenými stužkami. Také zástěra z původní staré brokátové látky s motivy klasů. Zástěra je vyzdobena novou lněnou bílou krajkou. V pase je nová bílá pentle, která se vzadu váže na mašli. Svobodné dívky nosí věneček.Věneček není na prodej, je pouze k dekoraci. Do vlasů si mohou ženy nebo dívky zaplést červené stuhy. Dnes lze křížový kroj nosit i mimo církevní svátky. Většinou se nosí na velké slavnosti.
image of item
Chodský kroj se skládá ze sukně s živůtkem a kabátku s modrými růžemi. Pod sukní je bílá plátěná košilka s červenými stužkami a přes sukni je vzadu zavázaná kašmírová zástěra s květy.Věneček není součástí kroje. kroj je o velikosti M. Je to krásný dárek pro ženu, která má ráda folklor.
image of item
Modrá kašmírová zástěra je v pěkném stavu. Má motivy růží a karafiátů. Na délku měří 75 cm. Na šířku měří 116 cm, 16 +90 cm.Má dvě pole.
image of item
Původní sváteční Plzeňský kroj se skládá z těchto součástí : spodnička, rukávce s krajkou u zápěstí, vestička vpředu na šněrování, vlněná sukně zdobená pantlem, lesklý hedvábný šátek, stuha do pasu, bílá brokátová zástěra , čepeček s ručně vyšívanou krajkou, takzvaná "holubice. Plzeňský kroj je kompletní, z původních materiálů.
image of item
Chodský kroj z hedvábí, který protkaný stříbrnými linkami příčnými i podélnými se nazývá křížový. Tento je ještě doplněný a ozdobený jemnými kytičkami vytkávanými stříbrnou nití. Je obzvlášť sváteční a nosí se na poutě, křtiny, svatby a velké svátky. Je ve velikosti M. Součástí je košilka s červenými stužkami, sukně s kabátkem z křížové látky s kytičkami, modrou kašmírovou zástěrou a pentlí do pasu. Věneček není součástí kroje, může se objednat zvlášť.Do vlasů stačí vetkat červené stužky.
image of item
Chodský kroj je kompletní včetně věnečku, a je ve velikosti M. Součástí kroje je košilka s červenými stužkami, červená sukně a kabátek, modrá zástěra a mašle do pasu, věneček na hlavu se zrcátky. Jde o kroj k tanci pro svobodné dívky.
image of item
Chodská ručně vyšívaná plena k chodskému kroji Bílá plátěná plena na hlavu je v jednom rohu bohatě ručně vyšívaná a lemovaná tylovou krajkou také ručně vyšívanou. Tuto plenu nosí na Chodsku vdané ženy na velké svátky, křtiny, svatby a slavnostní mše. Plena měří bez tylové krajky 93 x 93 cm. Tylová krajka měří 6cm. Hloubka výšivky v roku je do 42 cm na obě strany v jednom rohu. Vyšívaným cípem se nosí dozadu.
image of item
Chodský kroj pro mladou ženu nebo dívku má velikost M. Skládá se z bílé košilky s červenými stužkami, z červené sukně se živůtkem a z kabátku ze stejné látky a ze žluté zástěry. Látka na sukni a kabátek je sytě červená s motivy ovoce, hruštiček, švestek a jablíček. Žlutá zástěrka je s motivem květin. Vše je v pěkném stavu.Věneček je pouze k dekoraci. Není zahrnutý v prodejní ceně.
image of item
Obraz Chodská žena je olejomalba na plátně. Obraz je signován dole uprostřed Jos. Strnad. Akademický malíř Josef Strnad se narodil v roce 1889. Studoval na Akademii výtvarných umění v Záhřebě a později v Praze. Zejména se zajímal o folklor. Chodská žena je oblečená do slavnostního chodského kroje, který nosily vdané ženy. Na levé straně obrazu je zobrazena věž a část Chodského hradu v Domažlicích. Obraz měří bez rámu 46 x 39 cm, s rámem 60 x 52 cm.
image of item
Kompletní chodský kroj s původním věnečkem se zrcátky Kompletní chodský kroj pro mladou dívku nebo ženu je jednodušší variantou chodského kroje. Je určený pro tanec, oslavy a poutě. je složený ze sukně s živůtkem a kabátku ve stejné látce s kopretinami pro chladné dny.Dále je součástí věneček s původními zrcátky a květy. Pod sukni se obléká bílá košilka s červenými stužkami a přes sukni se nosí hedvábná zástěrka s bílými krajkami. Tento kroj je ve velikosti M.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je tmavě červená s velkými červenými růžemi, modrými zvonky a žlutými kvítky. Délka této zástěry měřená bez krajky je 75 cm, šíře je celkem 114 cm (šíře 2 díly, 20+ 94cm). Je v pěkném stavu.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je tmavě modrá s velkými růžemi. Délka této zástěry měřená bez krajky je 72 cm, šíře je celkem 103 cm (šíře 2 díly, 19+ 84cm). Je v pěkném stavu.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je černá s velkými růžemi a žlutými kvítky. Délka této zástěry měřená bez krajky je 70 cm, šíře je celkem 108 cm (šíře 1 díl). Je v pěkném stavu.
image of item
Zástěra je součástí chodského kroje. Je tmavě modrá, s drobnějšími růžičkami, v barvě červené a žluté. Délka této zástěry měřená bez krajky je 68 cm, šíře je celkem 100 cm (šíře je ze 2 dílů o šíři 13+87 cm). Je v pěkném stavu.
image of item
Chodský kroj pro mladou ženu nebo dívku je určený k tanci. Skládá se z bílé košilky s červenýma stužkama, z červené sukně s živůtkem, zástěry z kašmíru v modré barvě a bílého pantlu do pasu. Věneček je na fotce pouze k dekoraci, k tomuto kroji jej neprodávám.Chodský kroj má velikost M. Na zádech má velké srdce.
image of item
Chodská vlněná sukně k slavnostnímu chodskému kroji má fialovou barvu. Tato fialová barva se nosila v postní době před Vánoci a před Velikonoci a také ve smutku. Vlněná sukně je plizovaná, dlouhá 80 cm a je v pěkném stavu, i když je téměř 80 let stará. Dole ji zdobí zelená 11 cm široká stuha.
image of item
Chodský hedvábný šátek s třásněmi. Podkladová barva je stříbrná, na ní jsou zlaté a fialové květy. Tento šátek se nosí na sváteční příležitosti, většinou k vyšívanému kabátku. Rozměr šátku bez třásní je 82 x 77 cm.Šátek je téměř 100 let starý, tkaný. Je ve velmi pěkném stavu.
image of item
Chodský kroj s modrou kašmírovou zástěrou a věnečkem se zrcátky je ve velikosti S, pro hodně štíhlou drobnou dívku nebo ženu. Chodský kroj je zcela kompletní. Skládá se z bílé košilky s červenými stužkami, sukně s plizováním a kabátkem zvaným jupka,z věnečku s květy a zrcátky,z vyšívaného kapesníčku, kašmírové zástěry modré barvy a z pentle do pasu.Kroj je v pěkném stavu.Kroj bez věnečku stojí 4500kč.
image of item
Chodský kroj s věnečkem a žlutou zástěrou je na dívku nebo ženu ve velikosti S. Součástí chodského kroje je košilka s červenými stužkami, sukně s živůtkem, žlutá zástěra a kapesníček s drobnou ruční výšivkou k pasu. Součástí kroje je i věneček na hlavu.
image of item
Chodský ručně vyšívaný šátek ve dvou rozích se nosí k slavnostnímu kroji o poutích, křtinách a velkých slavnostních příležitostech. Přiložím návod na vázání šátku.
image of item
Chodský kroj s rezavou brokátovou zástěrou a původním věnečkem se zrcátky je ve velikosti M. Chodský kroj je zcela kompletní pro mladou dívku nebo ženu. Skládá se z bílé košilky s červenými stužkami, sukně s plizováním a kabátkem zvaným jupka, původního věnečku, vyšívaného kapesníčku, brokátové zástěry rezavé barvy se zlatými nitkami a žluté pentle do pasu.Kroj je v pěkném stavu.
image of item
Fialový pantl do pasu k slavnostnímu chodskému kroji v adventním čase nebo ve smutku. Délka 230 cm šířka 11 cm.
image of item
Chodský kroj slavnostní je určený pro vdanou ženu a je to kroj zimní s vlněným kabátkem lemovaným kožíškem, na zádech bohatě vyšívaný. Součástí tohoto chodského kroje je černý ručně vyšívaný šátek, vlněný kabátek s ruční výšivkou, ručně vyšívaná spodnička, ručně vyšívaný kapesníček a ostatní součásti z původních textílií, jako například lesklý brokátový šátek s třásněmi, pentle do pasu, vlněná sukně s plizováním, hedvábná červená vzorovaná zástěra a tylový šátek. Rovněž součástí jsou i dvě původní brože, s jejichž pomocí se šátky na prsou spínají.Při prodeji přiložím postup k oblékání.Všechny součásti jsou v pěkném stavu.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 70 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 65 cm. Jde o brokát tmavě červené barvy s růžovou lesklou nití vytkanými květinovými motivy.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 70 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 72 cm. Jde o brokát cihlové barvy se stříbrnou a zlatou nití vytkanými květinovými motivy aster.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 70 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 70 cm. Jde o brokát růžové barvy se stříbrnou a zlatou nití vytkanými motivy drobných kytiček růží.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 65 cm. Jde o brokát růžové barvy se stříbrnou a zlatou nití vytkanými motivy jablíček s listy.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 69 cm. Jde o brokát zelené barvy se stříbrnou nití vytkanými růžemi.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 73 cm. Jde o brokát fialové barvy se zlatou nití vytkanými růžemi.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 70 cm včetně krajky.Barva je sytě červená, brokát je protkávaný stříbrnou nití.
image of item
Zástěra k chodskému kroji je původní textílie, 60 let stará, v pěkném stavu. Délka zástěry je 63 cm včetně krajky.
image of item
Součástí chodského kroje pro dítě je ručně šitá čepička s plíšky a korálky, lemovaná růžově vyšitou stužkou kolem dokola. Na čepičce jsou ozdobně poskládané červené stužky. Celá čepička je ve spodní části vypodšívkovaná .Nosila se do věku 5 let k chodskému dětskému kroji. Tato je menší na dítě do 2 let. Čepička je vpředu na zavazování na mašli. Je v pěkném stavu.
image of item
Součástí chodského kroje pro dítě je ručně šitá čepička s plíšky a korálky, lemovaná růžově vyšitou stužkou kolem dokola. Na čepičce jsou ozdobně poskládané červené stužky. Celá čepička je ve spodní části vypodšívkovaná .Nosila se do věku 5 let k chodské sukničce a košilce. Tato je menší na dítě do 2 let. Čepička je vpředu na zavazování na mašli. Je v pěkném stavu.
image of item
Součástí chodského kroje pro dítě je krajková čepička s plíšky a perličkami, lemovaná bílou krajkou kolem dokola.Nosila se do věku 5 let k chodské sukničce a košilce.Čepička je vpředu na zavazování na mašli. Je v pěkném stavu.
image of item
Chodský černý šátek s ručně navázanými třásněmi má ruční výšivky ve dvou protilehlých rozích. U navázaného šátku patří jeden vyšívaný roh dopředu na rameno a druhý se rozevře vzadu na zádech. Rozměm 100 x 100 cm.
image of item
Původní starý věneček k chodskému kroji je zdobený malými zrcátky. Nosí se k slavnostnímu chodskému kroji na svatby, poutě, křtiny a náboženské slavnosti. Nosí je dívky od 5 let do doby, než se provdají.
image of item
Ženský chodský kroj plátěný je určený k tanci. Skládá se z bílé plátěné košilky, červené sukně se srdíčky a modré zástěry kašmírové, která je lemovaná bílou krajkou. Ještě je v pase bílá stuha s kytičkami, vzadu zavázaná na mašli.Sukně i košilka jsou ozdobené červenými stužkami, kroj je lemovaný takzvanými "parádami" a ze stejného materiálu je na zádech živůtku vytvořeno i srdce. Kroj je původní, z doby I. republiky, málo nošený, nepoškozený.Součásti prodávaného kroje není věneček, ten je na figuríně jen pro dekoraci. Kroj je ve velikosti S