Starožitnosti

a antikvariát v Domažlicích
image of item
Obraz Madony se sepjatýma rukama k modlitbě a očima zvednutýma k nebi je dobový starý tisk z období I. republiky. Obraz je v pěkném stavu. Obraz je zasklený a je přerámovaný do krásného širokého dřevěného rámu. Šířka rámu je 5,5 cm. Rozměr obrazu včetně rámu je 68 x 58 cm. Obraz se hodí do nového domu nebo jako dárek k ochraně.
image of item
Obraz Ježíš Kristus Nové smlouvy je dobový starý tisk z období I. republiky.Při poslední večeři Páně v předvečer svého ukřižování promluvil Ježíš Kristus k apoštolům a řekl jim: Toto je mé tělo, které se za Vás vydává, to jezte na mou památku a nabídl jim chléb. To je Nová smlouva s Kristem a základ pro svaté přijímání při mších pro křesťany na celém světě. Obraz je v pěkném stavu. Obraz je zasklený a je přerámovaný do krásného širokého dřevěného rámu. Šířka rámu je 5,5 cm. Rozměr obrazu včetně rámu je 68 x 58 cm. Obraz se hodí do nového domu nebo jako dárek k ochraně.
image of item
Obraz Madony v modrém rouchu je dobový starý tisk z období I. republiky. Obraz je v pěkném stavu. Obraz je zasklený a je přerámovaný do krásného širokého dřevěného rámu. Šířka rámu je 5,5 cm. Rozměr obrazu včetně rámu je 68 x 58 cm. Obraz se hodí do nového domu nebo jako dárek k ochraně.
image of item
Stará dobová lithografie je nově zarámovaná do zlatého zdobeného rámu. Na obraze je Madona s Ježíškem a kolem nich jsou tři Andělé strážní. Jeden malý Anděl strážný podává malou kytičku Ježíškovi, velcí Andělé strážní nesou kytice Madoně. Obrázek měří včetně rámu 43 x 53 cm.Obrázky s Anděly strážnými si věší lidé pro ochranu do svých domů i bytů i dnes.
image of item
Obrázek ze Svaté Hory zobrazuje v horní části Madonu s děťátkem a se dvěma anděli a nápisem Rodička Boží Svatohorská. Dole je vidět areál chrámu na Svaté Hoře u Příbrami. Obrázek má vypouklé sklo a originální zlatý rámeček o rozměrech 15 x 15 cm.Hodí se pro sběratele i k ochraně domova.
image of item
Hrací obraz se Svatou Trojicí a Bohem je funkční, má jemnou melodii. Součástí je i klíček k natahování. Obraz má původní zrestaurovaný rám. Celý obraz včetně podmalby pod sklem je v pěkném stav. Porcelánová soška ve středu obrazu je zřejmě výrobkem firmy Žacléř, která svaté sošky vyráběla a značila je vzadu číslem formy. Sošky byly vždy ručně malované. Svatá rodina je častá porcelánová figurka, ale tato s Madonou, Ježíškem, Svatým Josefem a Bohem Otcem je vzácná varianta. Rovněž na podmalbě obrazu, v horní části je zvěčněn Bůh Otec, Ježíš v dospělém věku a Duch svatý v podobě holubice.Rozměr obrazu je 75 x 55 cm, hloubka obrazu je 11 cm.
image of item
Soška Svaté Trojice, Panny Marie, svatého Josefa a malého Ježíška je značená na zadní straně vtlačeným číslem 436. Tímto způsobem vtlačenými čísly forem značila své výrobky porcelánka Žacléř, která vznikla v roce 1878 a zanikla v roce 1945.Soška je ručně malovaná. Je nepoškozená. Je vysoká 22 cm a široká 16 cm. Je vhodná jak k dekoraci, tak i jako ochrana domova.
image of item
Kulatý obrázek s podmalbou pod sklem s motivem Andělíčka strážného je sběratelským artiklem. Hodí se i jako dekorace na chalupu nebo jako symbol ochrany domova. Obrázek je v kulatém mosazném rámečku o průměru 9,5 cm na šířku a 10,5 cm na výšku včetně mosazné dekorativní ozdoby. Andělíček strážný na obrázku je kopií andělíčka strážného ze slavného obrazu od Rafaela Santiho Sixtýnská Madona.
image of item
Betlém o rozměru 36 x 16cm a výšce 30 cm má základní postavy, Marii, Ježíška a Josefa a Tři krále. Za Ježíškem leží v trávě oslík a kravička.Nahoře je Anděl strážný. Materiál je překližka, postavy jsou ze hmoty.Betlém je v pěkném stavu, nepoškozený.Je to pěkná dekorace na Vánoce.
image of item
Porcelánová soška Anděla strážného je značená vzadu ve spodní části vtlačenou značkou číslem formy v obdélníku, jak značila své výrobky porcelánka Žacléř. Ta byla založena v roce 1878 a zanikla po II. světové válce. Specializovala se na sošky svatých. Soška Anděla strážného je 14,5 cm vysoká, celá ručně malovaná barevnými emaily a zlatem. je to hezký dárek k ochraně.
image of item
Závěsný kříž s kovovým Kristem má světlé dřevo o rozměrech 67cm na výšku a 34cm rozpětí.Kříž je z období I. republiky, pěkný, nepoškozený. Hodí se na chalupu i jako dárek pro ochranu. Lze jej ozdobit suchými i živými květy.
image of item
Madona s apoštoly je originální rytina na ručním papíře. Je z období secese, kolem roku 1900. V centru obrazu je Madona s apoštoly, nad nimi v horní polovině je holubice, což je alegorie Ducha svatého. V rozích nahoře jsou secesní květinové motivy. Dole pod obrazem je uveden rytec Deininger a tiskař J.Obwexer. Obraz je zaslen,rámován,paspartován. Rozměr včetně rámu je 43 x32 cm, bez rámu 40 x 29 cm.
image of item
Trpící Kristus je olejomalba na plátně. Výraz Kristova obličeje vyjadřuje trýzeň, oči se dívají vzhůru, obočí stažené bolestí, ústa pootevřená, z očí tečou slzy. Na odhaleném rameni i na obličeji jsou četné krvavé rány. Pravé rameno zakrývá modrý plášť.Malba je lidová, expresivní. Rozměr obrazu bez rámu je 24 x 21 cm, rozměr s dřevěným novějším rámem je 27 x 24 cm. Osvědčení k prodeji od Národního památkového ústavu je vydáno. Podle posudku Národního památkového ústavu jde o anonymní malbu z 18. století v pozdně barokním stylu.Obraz není poškozen.
image of item
Oválná svátostka s poškozeným očkem je mosazná a pochází z vykopávky. Na přední straně je zobrazen Ježíš na kříži s plačící Pannou Marií pod ním.Je zde text Im Kreuz ist heil!, což je v překladu V kříži je svatost! Na zadní straně je zobrazena Panna Marie Sedmibolestná se sedmi dýkami v srdci! Svátostka má na zadní straně text Schmerzhafte Mutter wiste für uns! což je zřejmě v překladu Bolestná matko, buď při nás! Vše je psáno švabachem. Svátostka měří na výšku včetně části poutka 2,5cm.
image of item
Soška Pražského Jezulátka pochází ze Španělska, kde byla vyrobena zřejmě kolem poloviny 16. století. Legenda vypráví, že se Ježíš ve své dětské podobě zázračně ukázal jistému mnichovi, který na základě jeho podoby tuto sošku vymodeloval. Ze Španělska do Prahy dovezla sošku španělská šlechtična jako svatební dar. Pražskému Jezulátku je přisuzována zázračná moc. V roce 1648 zachránila přítomnost sošky pražský klášter proti drancování Švédů. Soška je vystavena dodnes v kostele Panny Marie Vítězné na Pražském hradě, kam proudí denně tisíce prosebníků. Pražské Jezulátko drží v jedné ruce jablko, jako symbol moci a druhou rukou žehná světu. Obrázek je stará kolorovaná litografie v původním rámu. Včetně rámu měří 49 x 38 cm. Hodí se jako symbolický dárek ke křtinám nebo do nového domu k ochraně rodiny.
image of item
Starý růženec s oranžovými korálky má křížek a svátostku z bronzu. Růženec je v pěkném stavu a měří 33 cm. Je to krásný dárek na ochranu při cestování, pro šťastný návrat.Dává se do auta na zpětné zrcátko. Svátostka a křížek z bronzu jsou zajímavým sběratelským artiklem.
image of item
Madona, olej, plátno, signováno V. E. Haspekl Olejomalba na plátně s motivem Madony s děťátkem je malovaná v art deco stylu. Vlevo dole je signatura V. E. Haspekl, což je malíř, který je uvedený v Encyklopedii českých výtvarných umělců od Dr. Tomana. Václav Eduard Haspekl se narodil v roce 1864 a zemřel v roce 1921. Tento obraz zřejmě pochází z jeho posledního období, neboť nese prvky art deca z počátku 30. let.Rozměr obrazu včetně rámu je 80 x 105 cm.
image of item
Dřevěný Kristus je z tvrdého ořechového dřeva. Rozpětí rukou má 28 cm, výška je 40 cm. Je to lidová dřevořezba zručného řezbáře. Socha Krista je závěsná. Osvědčení od Národního památkového ústavu je hotové a je možné sochu prodat a vyvézt i do zahraničí.
image of item
Plastický reliéf s motivem Poslední večeře Páně je zasazený do hnědého rámečku. Předlohou k tomuto reliéfu je nástěnná malba z 15. století, jejímž autorem je Leonardo da Vinci, a která se nachází v Miláně v kostele Santa Marie dele Grazie. Rozměr včetně rámu je 14,5 x 16 cm. Rozměr samotného reliéfu je 8,5 x 13 cm. Obrázek lze pověsit, je na něm očko k zavěšení. Lze ho ale i postavit, mé vzadu opěrku. Pochází z období I. republiky, z období 1918-1945.Výjev Poslední večeře Páně bývá zobrazována i v křesťanských kostelích jako úvod ke Křížové cestě.Dnem poslední večeře Páně byl čtvrtek, proto první ze čtyř svátečních velikonočních dnů je v křesťanské tradici znám jako Zelený čtvrtek. Je to den poslední večeře Páně a počátek největšího půstu v roce.
image of item
Ikona Kristus Pantokrator, neboli všemohoucí, je kopií ikony Kyjevské školy z roku 1867. Na zadní straně porcelánu je německý text, který uvádí, že tato porcelánová ikona byla zhotovena podle originálu v porcelánce Tettau v Bavorsku jako limitovaná edice v počtu 2000 kusů. Tato ikona má číslo 8/2000 a byla vyrobena výhradně pro Solingen. V liturgickém roce západní i východní církve jsou slaveny všechny hlavní události Kristova života: jeho narození, zjevení, ukřižování a vzkříšení. Každou z těchto událostí najdeme také na obrazech a ikonách.Když Ježíš Kristus trpěl cestou na Kalvárii, podle legendy mu rouškou otřela tvář žena jménem Veronika. Podoba tváře Ježíše Krista se otiskla do tkaniny. Po celém světě se zobrazuje na obrazech tato tvář Ježíše Krista.Na této ikoně je zobrazena na roušce. Rozdíl mezi svatým obrazem západní církve a ikonou církve východní tkví ve skutečné přítomnosti světce v ikoně.Rozměr porcelánu je 18 x 13 cm, včetně dřevěného rámu měří ikona 25 x20 cm.
image of item
Svatý Jiří s drakem, olej na plátně, rozměr včetně rámu 48x63cm. Svatý Jiří, patron všech rytířů, byl podle původu zřejmě z Gruzie, s níž je spjato jeho jméno Georgius. Byl popraven mučednickou smrtí na počátku IV. století, kolem roku 303. Je zobrazován v boji s drakem,jak zachraňuje nevinnou pannu.Je to alegorie. Drak je pohanství a panna je jeho vlastní duše. Obraz včetně rámu měří 63 x 48 cm. Osvědčení od Národního památkového ústavu zhotoveno. Obraz lze prodat i do zahraničí. Stáří obrazu stanovil Národní památkový ústav na konec 19. století, viz foto Osvědčení.
image of item
Závěsný kříž dřevěný s dřevěným Kristem je z lipového dřeva. Pochází z období I. republiky. Rozměr kříže je 60 x 29cm, rozměr dřevěného Krista je 26 x 20 cm. Není zde žádná polychromie, pouze surové světlé lipové dřevo. Vše bez textu a bez datace, bez červotoče. Nad Kristem je vyřezaná destička s písmeny INRI, což je zkratkou latinského textu Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský. Osvědčení z Národního památkového ústavu je hotové.Podle odborného posouzení je Kristus zhotoven dost velkou odborností a znalostí anatomie. Podle Národního památkového ústavu jde o začátek 20. století.
image of item
Zarámovaný, paspartovaný a zasklený obraz je inspirovaný přes 600 let starou soškou Příbramské Madony z poutního místa Svatá Hora u Příbrami.Madona je umístěna nad hlavním schodištěm v areálu Svatá Hora u Příbrami a na hlavním oltáři. Obraz je kresba kombinovanou technikou tužka a tuž. Je značený vpravo dole jen monogramem FN,ale vzadu je přípis, že obraz je z dědictví po malíři F.X.Neske, který zemřel 22.8. 1959. Obraz včetně rámu měří 50 x 36 cm.
image of item
Drobný růženec s šńůrou bílých korálků má i 6 korálků růžových. Je zakončený křížkem z bílého kovu a svátostka uprostřed je také z bílého kovu.Na jedné straně svátostky je hlava Ma dony, na druhé hlava Krista. Celý růženec má délku 29cm.Hodí se jako dárek ženě do auta na cesty a pro šťastný návrat.
image of item
Dřevěný růženec v černé barvě s křížkem a svátostkou z bílého kovu Dřevěný růženec je v černé barvě a je zakončený původním starým křížkem z bílého kovu. Zajímavá je i svátostka z bílého kovu, která spojuje tři části růžence. Na jedné straně je hlava Krista, na druhé straně je hlava Madony. Růženec je v pěkném stavu, 100 let starý, dlouhý 52 cm. Je vhodný jako dárek do auta pro šťastný návrat.
image of item
Závěsná plaketa z pálené hlíny Madona s Ježíškem je ručně malovaná. Je ve stylu art deco z 30. let minulého století, přes 80 let stará. Výška je 24 cm.Šířka je 22 cm. Lze zavěsit za zarážku na zadní straně.
image of item
Dřevěná plastika z 19. století, Kristus z Božího hrobu, byla prohlášená 23.8.2013 Ministerstvem kultury za kulturní památku. Stalo se tak po předchozím osobním posouzení pracovníků Ministerstav kultury a vzhledem, že šlo o velice kvalitně zpracovanou řezbu, s dokonalou znalostí anatomie těla. Rozměr plastiky je 110 x 33cm, hloubka ležící postavy je 30cm. Dosud nebyla dřevořezba restaurovaná, některé části těla jsou poškozené, např ruka. Přesto jde o velice hodnotné dílo.
image of item
Dřevěná socha Ježíše Krista, držícího na ramenou ovci, správný název sochy je Kristus, Dobrý pastýř. Socha je zbavena polychromie, není nikde podepsaná,je zhotovená neznámým mistrem. Podle posudku Ministerstva kultury se jedná o sochu z počátku 18. století, výška sochy je 57 cm, socha byla odborně restaurována.Pravděpodobně byla součástí nějakého obrazu nebo rámu, na zadní straně je dřevo vyhloubeno do pravého úhlu, socha se věší na roh místnosti. Jako Kulturní památka nelze vyvézt a prodat do ciziny, smí si ji zakoupit pouze občan ČR a Ježíš Kristus musí zůstat na území ČR.